11th Juniors RG Asian Championships – Tashkent (UZB) 14-20/02/2010

elaine koon

elaine koon Tashkent (Uzbekistan) 06 February 2010: 11 countries confirm theirs participation to the 11th Juniors RG Asian Championships which will be held in Tashkent (UZB) during the period 14-20 February 2010
10 Federations will participate to the individual events and 6 Federations will be present to the group events, this event is the most important events for the juniors gymnasts to be qualify to the first Youth Olympic Games which will be held in Singapore in August 2010.
Below the list of the participant gymnasts:

 

 

 

 

 

 

 

 

LIST OF GYMNASTS (INDIVIDUALS)

 1.BNG – Mamun  Margarita 
2.CHN – Li  Yun 
3.CHN – Wang  Manqin 
4.CHN – Zhang  Yuwei 
5.JPN  – Nao  Ukita 
6.JPN  – Risano  Fujioka 
7.JPN  – Mayu  Nanao 
8.JPN – Yu  Toyama 
9.KAZ – Kizima   Yuliya                                      
10.KAZ – Semenova  Yuliya 
11.KAZ – Materikina   Anastassiya 
12.KAZ – Takeeva   Kamila      
13.KGZ – Zavgorodniaya Iulia             
14.KGZ – Osorova   Alina             
15.KGZ – Gafurova  Aziza                
16.KOR – Lee  Nayoung 
17.KOR – Lee  Sulin  
18.KOR – Jang  Hyeyeon 
19.MAS – Wan Nin  Lee 
20.MAS – Kwan Dict Weng Amy
21.MAS – Jasmin BT  Abu Din Durah 
22.SYR – Amer  Dana 
23.SYR – Al-darwish Laila 
24.THA – Krisanayuth   Temfah 
25.THA – Supateeralert Nutnaree 
26.UZB – Mamadjanova Aziza 
27.UZB – Khalikova Sarvina 
28.UZB – Gulomova Husniyabonu 

LIST OF GYMNASTS (GROUPS)

1. 

JPN Sara  Ogiso 
JPN Chisato  Iwaya 
JPN Shiho  Suzuki 
JPN Mako  Sasaki 
JPN Momoka  Nagai 

2.

KAZ Baobossynova   Kamilla                                      
KAZ Maussulkhanova Aisulu       
KAZ Nurusheva    Zhadyra                   
KAZ Takeeva   Kamila      

3.

SIN Ho Wei Yen Vivien 
SIN Yilin  Phaan 
SIN Sim Kwee Peng Ann 
SIN Chia  Cecilia 
SIN Nomura  Miki 

4. 

THA Tanyavinichkul Chutikan 
THA Rodanun  Wanwimon 
THA Pochnagone Supanida 
THA Siriphotjanakul Sasiluck 
THA Srithongtae Burassakorn 

5.

UZB Kiryakova Olga 
UZB Kurbanova Zarina 
UZB Ugay  Veronika 
UZB Ganieva  Luiza 

6.

CHN Du  Xueqin 
CHN Zhao  Bingjing 
CHN Lu  Sidou 
CHN Wei  Yiwen