China dominate the Challenge Cup CIII in Osijek (CRO), November 4 – 6, 2011

Wang Guanyin CHN

Wang Guanyin CHNDOHA (QAT), AGU Office November 17, 2011: The penultimate event of the 2011 Challenge Cup series concluded on Sunday in Osijek (CRO), with gymnasts from China taking home six Gold and three Silver medals.
Eleven of the 26 participating countries won at least one medal at the tournament, while hosts Croatia managed one Gold, one Silver and two Bronze medals. Tomislav Markovic (CRO) made his home country particularly proud after becoming the sole gymnast to defend his title in Osijek by winning the Men’s Floor competition. He outscored Ireland’s Kieran Behan and Kas van Weelden of the Netherlands.
Markovic’s compatriot Robert Seligman, meanwhile, was defeated by Zhang Hongtao (CHI), who took Gold on the Pommel Horse, while Saso Bertoncelj (SLO) finished third. Also on Saturday, Oleksandr Vorobyov of Ukraine tied with Liao Junlin of China for first place on Rings, while Suhail Alkurdi of Syria took the Bronze.
China’s medal haul continued on Sunday with Wang Guanyin prevailing over 2010 winner Mitja Petkovsek (SLO) and Adam Kierzkowski (POL) on Parallel Bars, while Chen Xuezhang won on the Horizontal Bar by defeating Nathan Gafuik of Canada and Marijo Moznik, who took the title for the host country last year.
Germany’s Mathias Fahrig, top qualifier on the Vault, was outscored in the Final by Igor Radivilov (UKR) but left Marek Lyszczarz of Poland in his wake.
The women’s competition started off with Israel’s Valeriia Maksiuta easily outscoring her rivals to take the Vault title. Brittany Rogers (CAN) finished second, ahead of Gabriela Janik (POL).
China’s Tan Sixin and Wu Liufang finished first and second on both Uneven Bars and Balance Beam, with Marta Pihan-Kulesza (POL) and Maksiuta taking the respective third places.
Pihan-Kulesza did take the Floor title, outscoring both Tan and Tina Erceg, who was the sole female gymnast to win a medal for the host country.

 

 

Results

Men

Floor Exercise
1 MARKOVIC Tomislav CRO 14,925
2 BEHAN Kieran IRL 14,850
3 VAN WEELDEN Kas NED 14,350
4 PALGEN Sascha LUX 14,325
5 KLAVORA Rok SLO 14,250
6 MAZAHREH Jad JOR 14,025
7 FAHRIG Matthias GER 13,775
8 NEUTELEERS Thomas BEL 12,575

Pommel Horse
1 ZHANG Hongtao CHN 15,825
2 SELIGMAN Robert CRO 15,250
3 BERTONCELJ Saso SLO 15,150
4 KALLAI Zoltan HUN 15,050
5 TRUYENS Donna Donny BEL 14,975
6 CHEN Xuezhang CHN 14,375
7 PALGEN Sascha LUX 13,900
8 WHITLOCK Max GBR 12,600

Rings
1 VOROBYOV Oleksandr UKR 15,300
1 LIAO Junlin CHN 15,300
3 ALKURDI Suhail SYR 15,250
4 BRETSCHNEIDER Andreas GER 14,950
5 RADIVILOV Igor UKR 14,825
6 LYSZCZARZ Marek POL 14,425
7 LUO Xuan CHN 14,100
8 PALGEN Sascha LUX 13,600

Vault
1 RADIVILOV Igor UKR 15.913
2 FAHRIG Matthis GER 15.713
3 LYSZCZARZ Marek POL 15.500
4 GAFUIK Nathan CAN 15.300
5 MAZAHREH Jad JOR 15.163
6 LIEBRICH Helge GER 15.150
7 LAULUMAA Petrus FIN 15.025
8 PANSKY Jindrich CZE14.750

Parallel Bars
1 WANG Guanyin CHN 15.525
2 PETKOVSEK Mitja SLO 15.200
3 KIERZKOWSKI Adam POL 15.075
4 GAFUIK Nathan CAN 14.875
5 KULESZA Roman POL 14.750
6 DIMIC Alen SLO 14.300
7 CHEN Xuezhang CHN 13.875
8 BECKFORD Reiss GBR 13.100

Horizontal Bar
1 CHEN Xuezhang CHN 15.325
2 GAFUIK Nathan CAN 15.150
3 MOZNIK Marijo CRO 15.100
4 KULESZA Roman POL 15.050
5 DIMIC Alen SLO 14.525
6 PIASECKY Samuel SVK 14.050
7 SCHROE Kristof BEL 13.875
8 FAHRIG Matthias GER 13.750

Women

Vault
1 MAKSIUTA Valeriia ISR 14,275
2 ROGERS Brittany CAN 13,863
3 JANIK Gabriela POL 13,413
4 TKALCEC Tijana CRO 13,300
5 JIANG Tong CHN 12,875
6 BELAK Teja SLO 12,800
7 MADIR Dina CRO 12,738
8 ELHAJJ Meriam Fouad EGY 12,150

Uneven Bars
1 TAN Si Xin CHN 15,025
2 WU Liu Fang CHN 14,975
3 PIHAN-KULESZA Marta POL 13,725
4 ROGERS Brittany CAN 13,700
5 DANCOSE-GIAMBATTISTO CAN 13,425
6 KAMNIKAR Ivana SLO 12,650
7 FRANDOFERT Monika POL 12,000
8 GOLOB Sasa SLO 11,650

Balance Beam
1 TAN Si Xin CHN 14.950
2 WU Liu Fang CHN 14.600
3 MAKSIUTA Valeriia ISR 13.225
4 NOVAK Fiona SLO 12.975
5 PIHAN-KULESZA Marta POL 12.800
6 HOMOLOVA Maria SVK 12.800
7 GOLOB Sasa SLO 12.775
8 ROGERS Brittany CAN 12.000

Floor
1 PIHAN-KULESZA Marta POL 13.750
2 TAN Si Xin CHN 13.675
3 ERCEG Tina CRO 13.500
4 MAKSIUTA Valeriia ISR 13.500
5 ROGERS Brittany CAN 13.150
6 JANIK Gabriela POL 12.700
7 GOLUB Sasa SLO 12.625
8 ELHAJJ Meriam Fouad EGY 11.050

Detailed results